חומרי מילוי נועדו לתת מענה לתופעות ההתבגרות. תחום האנטי אייג’ינג מלא בטיפולים שנועדו להשפיע על תופעות ושינויים המתרחשים עם הגיל. ישנן תופעות המתרחשות ספציפית עם חשיפה לרעלנים בסביבה ובתזונה (כמו גם בעולם הרגשי) וההשפעות לכך יכולות להיראות באופן ניכר בעור הפנים. חומרי מילוי נועדו לתת מענה לסימפטומים החיצוניים של אותם הרגלים שהשפיעו על הנראות החיצונית של עור הפנים, לאורך השנים.

 

חומרי מילוי כמענה חיצוני למילוי קמטים?

יש המייחסים את תופעת “ההזדקנות” בעור הפנים לגורמים סביבתיים, לאורח חיים, לתזונה, לגורמים קינטיים כמו תנועת שרירים ואף מאפיינים גנטיים שונים – כדי להסביר היווצרותם של קמטים, שקטעים, קפלים ואפילו “נפילה” של הפנים. סביר שישנן סיבות שונות לשינוי במראה העור, ועד כה לא פגשנו בפתרון קוסמטי שיכול לתת מענה ברמת השורש. טיפולי הזרקות שונים, שעושים שימוש בחומרי מילוי, אינם מתיימרים לתת מענה ברמה שורשית אלא דווקא חיצונית ושטחית. ובכך, לאפשר לאנשים לנכס חזות חיצונית של ראות צעירה ומתוחה מבלי להפעיל התערבות כירורגית, כדרך הזרקות שונות של חומרי מילוי.

 

מהם חומרי מילוי בידי רופאים מומחים?

באופן כללי, הזרקות חומרי מילוי לפנים נועדו כדי להשפיע על הנראות החיצונית של העור מבלי לנכס את אותם סיכונים, כאבים או זמני החלמה המעורבים בניתוח כירורגי. עם זאת, הזרקות לפנים אכן מתבצעות בידי רופא מומחה במסגרת סביבה נקייה וסטרילית. ישנם חומרי מילוי פופולריים בסצנה כמו חומצה הילארונית, חומרי מילוי על בסיס סידן, בוטוקס ואחרים.

 

מה הם חומרי מילוי?

בדיון על חומרי מילוי כיצד נוכל שלא להזכיר פילרים. לאור כך שהם, פשוטו כמשמעו, חומרי מילוי. מטרתם היא להוסיף נפח לפנים ולמלא את הקמטים המתרחשים באופן טבעי. יש שעושים בהם שימוש במסגרת הליכים הקשורים לאף, לעיצוב עצמות לחיים, להגדלת שפתיים וכן הלאה. אחד מחומרי המילוי הפופולאריים יחסית הינם החומצה ההיאלורונית.  אך לפני שנדבר עליה, נדבר דווקא על שני החומרים הנוספים שהצגנו.

 

האם יש חומר מילוי מבוסס סידן?

חומר מילוי לדוגמה הוא זה המבוסס על סידן. יש הקוראים לו “רדיאס”. מדובר על חומר המגיע מעולמות האורתופדיה ורפואת השיניים, ויש המייחסים לו איכויות של בניית עצם. ברמת העיקרון, יכול מאוד להיות שהוא יחזיק זמן רב יותר מאשר חומצה הילארונית. מה גם שהוא יכול לפעול ליצירתם של סיבי אלסטין וקולגן ברקמות העור. ובכך לתרום למידת האלסטיות והנפח. ניתן לעשות שימושי בחומרי מילוי אלו ברמה ישירה או כמילוי לאזורים בהם רוצים לעבות את הנפח כמו לחי צידית, סנטר או קו לסת. תוצאות ההזרקה יכולות להישמר, באופן יחסי, לטווח של שנה וחצי ועד שלוש שנים. יש שאומרים שהחומר אמור להתכלות לאחר תקופה זו.

 

מהו בוטוקס הוא חומר מילוי?

חומר נוסף שנוכל לציין, בקטגוריית חומרי המילוי הוא הבוטוקס. בשמו המלא, בוטולינום טוקסין. הבוטוקס הפך להיות די פופולרי בעולם טיפולי האנטי אייג’ינג. יש המתייחסים אליו כחומר מילוי מתאים לשימור, או הקפאת מראה הפנים והחלקת הקמטים. יש הרואים בו כרעלן, מאחר שכך הוא מוגדר. הבוטוקס אמנם “בטוח” לשימוש במידה מסוימת, ועם זאת יש לזכור שהוא למעשה משתק ומנטרל שכבות מסוימות תחת עור הפנים. זה למעשה מאפשר את המראה “הקפוא”, שכמו עוצר את “תנועת הזמן בפנים”, ואף מטשטש את הנראות “הנפולה” או “מלאת הקמטים”.

 

מה מטרתן של הזרקות בוטוקס?

מטרתן של זריקות המערבות בוטוקס הן לטשטש קמטי הבעה המופעלות על ידי שריר, תוך התמקדות על השליש העליון של הפנים (אזורי צדי העיניים, המצח ובין הגבות).  טיפול בהזרקות בוטוקס יכול להחזיק כשלושה חודשים, כשלאחר מכן מי שרוצה יכולה לנסות סיבוב נוסף.

 

מהי חומצה היאלרונית והאם היא באמת חומר מילוי?

חומצה היאלרונית היא דווקא חומר טבעי שניתן למצוא ברקמות הגוף. תפקידו לייצר סיבי קולגן ואלסטין המאפשרים מידה של נפח, אלסטיות ולחות באופן טבעי. המטרה בהזרקת חומרי מילוי מסוג זה היא למלא את הקמטים בצורה ישירה. או, לחילופין, למלא אזורים שרוצים להעניק להם יותר נפח. לדוגמה, לחי צידית או אפילו שפתיים. החדשות הטובות הן שהתוצאות יכולות להיראות במהירות ניכרת. עם כי אפשר שתתקיים נפיחות עם מועד ההזרקה, ואפשר שהיא תחלוף עם הזמן.  יש שאומרים שתוצאות הטיפול יכולות להישמר לטווח של מספר חודשים (כעשרה) עד שנתיים. תהליך ההזרקה, כאמור, איננו כירורגי אלא פשוט ויש שיגידו שאין בו כאב רב. ובהינתן רצון לבטל את ראי המראה החדש ניתן להמיס את חומר המילוי (אותה חומצה היאלורונית) על ידי חומר ייעודי.

 

מה האיכויות של חומצה היאלרונית?

יש שאומרים שהחומצה ההילארונית קיימת באופן טבעי במינון של כ-15 גרם בגוף האדם. מי שרוצה לחקור את השורשים והמהימנות המדעית של פרט זה, מוזמן. בקצרה, מדובר על מולקולת רב סוכר שיש בה מרכיב חלבוני. בגוף, החומצה היאלורנית נועדה לשמן מפרקים ועל כן ניתן למצוא מינונים גבוהים יחסית של החומה בסחוס. יש לה גם תפקיד בבלימת זעזועים ומילוי נפחים. יש המייחסים לה ערך במילוי נפח לעור.

 

ממה ניתן להפיק חומצה היאלרונית?

בעבר היה נהוג להפיק אותה מכרבולת של תרנגולות. ועם זאת, אלו הכילו חלבונים “זרים” והיה להן פוטנציאל אלרגני משובח. כיום ניתן למצוא חומצה הילאורונית שתוצרתה מחקלאות חיידקית. כלומר, בלי חלבונים זרים ומתוך שאיפה להפחית בתגובות האלרגניות.

 

אילו יתרונות יש לחומצה הילארונית מעובדת?

יתרון נוסף לחומצה היאלרונית מעובדת ואף מוצלבת היא שכמות הקשרים בין כל מולקולה יכול להיות גדול יותר באופן יחסי. המשמעות היא שזמן פירוקה יכול להתארך וניתן בכך להשפיע על מידת קשיחותה. כלומר, חומצה הילארונית מעובדת יכולה לספוג אפילו פי 1,000 מולקולות מים ובכך לתמוך במילוי קמטים ונפחים.

 

האם לחומצה הילארונית יש יתרונות אלרגניים?

יתרון נוסף לחומצה הילארונית הוא עצם הימצאותה הטבעית בגוף האדם. כלומר, הגוף לא ידחה אותה או לא יפתח תהליך אלרגני אליה (אלא אם כן יהיה לו סיבות “מוצדקות”, כמו חלבונים זרים או אפילו תגובה רגשית של דחייה כרמז מן הלא מודע). חומצה הילארונית, כאמור, נועדה להתכלות מעצמה עם הזמן. זה כשלעצמו מהווה יתרון, לפחות ביחס לחומרים בלתי מתכלים (ושאינם טבעיים ואורגניים לגוף) כמו ביו-אלקמיד או סיליקון.

 

היכן ניתן להחיל חומצה הילארונית?

בעולם הזרקות חומרי המילוי ניתן להזריק חומצה היאלורונית לאזורי הקמטים שבין האף לשפה העליונה והלחיים, או לקמטים שבצידי השפה התחתונה, או סביב ומתחת לעיניים, או אלו באזור הסנטר והלחיים, או הקמטים במצח – ובקיצור לכל אזור שרוצים. בשונה מבוטוקס, אותו סיקרנו בפסקאות קודמות, חומצה היאלרונית לא אמורה לשתק שרירים ולגרום לקמטיה הבעה (כמו שיש המנכסים כך לבוטוקס). ואין החומצה מרפה שרירים, אלא עובדת באופן ייעודי על מילוי נפחים. יתרה מכך, ניתן להזין אותה לצלקות שקועות, ולשקעים אחרים כמו שקע בסנטר, לרקות וגם למילוי נפחים נוספים בגוף (כמו חזה וישבן).

 

לסיכומו של דבר – חומרי מילוי

בסקירה קצרה זו דסקסנו על חומרי מילוי (פילרים), תפקידם ומטרתם (מענה חיצוני למילוי קמטים) ואף על סוגים מסוימים של חומרי מילוי אפשריים (כמו חומצה הילארונית, בוטוקס ואלו המבוססים על סידן). ניתן לקורא לעשות את המחקר של עצמו באשר לחומרים השונים כדי לוודא בעבור עצמו שהם אכן מתאימים לצרכיו ולרצונותיו באמת ובתמים.

מאמרים באותו נושא:

איור של שפתיים מזרק ובקוק לחומר מילוי
חומרי מילוי

ניו פיל – חומר מילוי

אף אחד לא ממש אוהב להזדקן, וזאת עובדה וודאית. מי מבינכם נהנה להסתכל במראה, ובכל יום להבחין בעוד קמט שיצא, למגינת לבכם? סביר להניח שכולכם

קרא עוד »
רופאה שואב חומצה הילרונית מתוך בקבוק
חומרי מילוי

חומצה הילראונית חומר מילוי

אומרים כי “העולם שייך לצעירים”, ואמירה שכזאת, כשלעצמה, דוחפת המון מבוגרים לבחור בהיתכנות של מעבר טיפולים קוסמטיים, לשם עצירת תהליכי ההזדקנות. אחד מן השינויים שהם

קרא עוד »
בחורה מקבלת טיפול הזרקת רדיוס ללחי
חומרי מילוי

חומר מילוי רדיאס

למי שאינו בטוח, נגיד כי יופי בוודאי אינו נצחי. עדות לנזקי השמש בוודאי ניכרת בנראות של הפנים, כמו גם סימני הגיל נותנים את אותותיהם, וקמטים

קרא עוד »
בחורה מקבלת זריקה לשפה העליונה
חומרי מילוי

חומר מילוי דיספורט

העולם מתחלק לשני סוגי בני אדם. הסוג הראשון – אנשים שלא אכפת להם מהמראה החיצוני שלהם, והם נדירים יותר. והסוג השני והשכיח – של בריות

קרא עוד »
רופאה מותחת את פנייה של מטופלת בעזרת שתי ידיה
חומרי מילוי

הזרקת סיליקון

כל הנשים, לפחות הרוב הגדול מבניהן, מקפידות על הטיפוח שלהן. הן לעולם לא יעזבו את הבית ללא איפור מוקפד, אף כאשר הן יורדות לכמה דקות

קרא עוד »
בחורה מקבלת זריקת בוטוקס על ידי רופא
חומרי מילוי

כל מה שרציתם לדעת על בוטוקס

מרבית הנשים מטפחות את עצמן. הן מקפידות להתאפר, לצאת החוצה במיטב מחלצותיהן. להתיז בושם יוקרתי על עצמן. אך עם ההתבגרות קווי המתאר של הפנים משתנים.

קרא עוד »
בחורה מקבלת זריקה לשפה העליונה
חומרי מילוי

כל מה שרציתם לדעת על אלנסה

כל מי מבינכם, אשר חושב כי טיפולי הזרקות חומרים נועדו רק לשם הצורך להתמודד עם הקמטים בפנים, שיחשוב שוב. הכירו את אלנסה, שמעבר ליתרונות המובהקים

קרא עוד »
כל הזכויות שמורות לד"ר אנדרי אופק