בחורה עם גופייה לבנה לפני ניתוח להקטנת חזה

כבר משחר ההיסטוריה נתפס החזה הנשי כאיבר מיני ואסתטי הבולט לעין ומהווה חלק חשוב מההרגשה הנשית והביטחון העצמי של כל אישה.
נשים בעלות חזה גדול, סובלות פעמים רבות מכאבי גב, קושי בביצוע פעילות ספורטיבית (כגון ריצה וקפיצה), מבוכה והרגשה שגברים (ונשים) לוטשים עיניים לכיוון החזה שלהן ברחוב, קושי במציאת חזיות, חולצות ובגדי ים מתאימים, והרגשה שהן מעט שמנות – גם אם אינן סובלות מעודף משקל.

ניתוחי הקטנת החזה באים להקטין את נפח השד תוך שמירה על המראה האסתטי והנשי שלו, והפכו להיות פופולאריים מאוד. בניתוחים אלו נכרתים עודפי העור ורקמת השד, והפטמות מורמות למיקומן הנכון.
היתרונות העיקריים של הפרוצדורה הם עליה בביטחון העצמי והרגשת הנשיות, הקלה בכאבי הגב/עקמת וחריצי כתפיות החזיה (במידה וקיימים), חזרה מהירה יחסית לשגרה, סיכון ניתוחי נמוך והגעה לשיפור משמעותי ומהיר בנפח השד וצורתו. הוכח במחקרים רבים ששביעות הרצון מניתוחים אלו גבוהה ביותר.

הפרוצדורה צריכה להתאים במדויק למטופל/ת ולכן הפעולה הראשונה שיש לבצע היא ייעוץ עם רופא מומחה לכירורגיה פלסטית, ייעוץ שבו אפשר לבצע תיאום ציפיות, להחליט על הניתוח המתאים ספציפית למטופלת ולהעריך את התוצאה הסופית המתוכננת של הפעולה.

הסיבות לפניה לביצוע הפרוצדורה

מטרת הפרוצדורה להוביל את המטופלת ליהנות ממראה הגוף שלה ולהעלות את ביטחונה העצמי. רבות מרגישות שהן רוצות בשד קטן יותר מזה שהטבע העניק להן, שד בגודל שיאפשר להן ביצוע פעילות גופנית ללא מבטים מיותרים מהסביבה, קניית בגדים וחזיות בחנויות ללא “מידות מיוחדות”, ורצון להימנע מכאבי הגב שעלולים להיגרם ממשקל החזה.
המצב שבו אישה רואה את שדיה כגדולים מידי עלול לפגוע בביטחונה העצמי עד כדי מבוכה בזמן יחסים אינטימיים או קושי במציאת בן זוג.

הפגישה הטרום ניתוחית

לאחר בירור מקדים על הרופא והמרפאה, ניתן לקבוע פגישה טרום ניתוחית.
בפגישה זו הרופא ישאל אותך לגבי ההיסטוריה הרפואית שלך, יברר בדיוק מה מפריע לך, יבדוק אותך גופנית, ויספר לך מה ניתן להשיג בניתוח. חשוב לבצע עם הרופא תיאום ציפיות, על מנת שתדע/י מה ניתן להשיג בניתוח (מספר תמונות של “לפני ואחרי” עוזרות מאוד לדעת מה אפשר להשיג בניתוח).

את תתבקשי לחתום בפעם הראשונה על טופס ההסכמה לניתוח, ותקבלי עותק של הטופס לקחת לביתך (אין הדבר מחייב אותך בשום צורה – אלא רק בא לוודא שיהיה לך מספיק זמן לקרוא את הטופס, להבין אותו, ולאפשר לך לשאול את הרופא כל שאלה הקשורה בניתוח לפני שאת מחליטה סופית). את תקבלי בדרך כלל מהרופא מכתב לרופא המשפחה בקופ”ח המבקש ביצוע בדיקות טרום ניתוחיות (כגון ספירת דם, ביוכימיה בסיסית, אק”ג, ממוגרפיה וכדומה). לאחר מכן תיפגשי עם היועצת אשר תדון איתך בכל האספקטים של הניתוח שאינם רפואיים (עלות הניתוח, מועדים אפשריים, היכן הוא יתבצע וכולי).

במידה ותחליטי שאת מעוניינת בניתוח, תוזמני בדרך כלל לפגישה נוספת, שבה תוכלי לשאול שאלות נוספות שהתעוררו עד הפגישה, ויקבע אופי הניתוח הסופי (למשל מה גודל החזה שבו את מעוניינת?). בסופה של פגישה זו יקבע מועד הניתוח, ותחתמי בפעם השנייה על טופס ההסכמה לניתוח (גם אז כמובן, החתימה אינה מחייבת אותך לעבור את הניתוח).
חשוב מאוד להימנע מעישון בחודש שלפני (ואחרי) הניתוח, על מנת שלא לפגוע באספקת הדם לריפוי הפצע הניתוחי.

בלילה שלפני הניתוח

יש לדאוג למלווה אשר ינהג ויביא אותך הביתה לאחר הניתוח. כמו כן מומלץ לרכוש מראש תרופות נגד כאבים שיהיו מוכנות לזמן שלאחר הניתוח, ולרכוש את החזיה המתאימה בגודל ובצורה. מומלץ להתרחץ עם סבון אנטיספטי בלילה שלפני הניתוח. יש להיות בצום מ – 8 שעות לפני הניתוח (ניתן לשתות מים בלבד עד 4 שעות לפני הניתוח).

הניתוח עצמו

יש להגיע לבית החולים כשעה וחצי לפני זמן הניתוח, ולהביא איתך את החזיה ביום הניתוח. הקטנת החזה מבוצעת בהרדמה כללית. יש לעבור קבלה רפואית על ידי האחות ולשוחח עם המרדים שיהיה בניתוח. שלבי הניתוח כוללים הרדמה כללית, חתך ניתוחי, כריתת עודפי העור ורקמת השד, הרמת הפטמה והעטרה למקומן הטבעי, סידור מחדש של רקמת השד ותפירת החתכים הניתוחיים. קרוב לודאי שבסוף הניתוח יושארו צינורות פלסטיק לניקוז הדם והנוזלים שיופרשו לאחר הניתוח – נקזים אלו יוצאו כמה ימים לאחר הניתוח כתלות בכמות ההפרשה אותה ינקזו).
זמן הניתוח נע סביב שלוש שעות. השחרור מתבצע בדרך כלל לאחר כמה שעות של השגחה לאחר הניתוח.

לאחר הניתוח

החזרה לפעילות מלאה היא הדרגתית, וכוללת מנוחה בבית של כשבועיים, הימנעות מנהיגה במשך שבוע לפחות, שימוש בחזייה (ללא ברזלים, שנסגרת מלפנים) במשך 6 שבועות, הימנעות מטיסה או עישון במשך חודש, וחזרה לפעילות גופנית מאומצת (חדר כושר) לאחר 6 שבועות. ניתן לחזור לעבודה שאינה פיסית לאחר כשבועיים בדרך כלל. את מראה הצלקות ניתן לשפר בעזרת שימוש במשחת/יריעת סיליקון או בעזרת טיפולי לייזר. כמו כן מומלץ לא לשזף את הצלקות כשנה לאחר הטיפול.

תוצאות הניתוח

את התוצאות הראשוניות של ניתוח החזה תוכלי לראות מיד לאחר הניתוח, אם כי התוצאות הסופיות יראו רק לאחר כשנה מהניתוח, מכיוון שהצלקות ומראה השד מוסיפים להשתפר בהדרגה בשנה שלאחר הניתוח.
יכול להיות שייקח לך זמן קצר להתרגל למראה, אך לאחר הניתוח הוא יהיה שלך ומתאים לשאיפות עליהן חלמת.

על מה דיברנו עד כה?

שתפו את המאמר:
Facebook
WhatsApp
Email

מוזמנים לשלוח הודעה

ד"ר אנדרי אופק, כירורגיה פלסטית ואסתטי

ד"ר אנדרי אופק, כירורגיה פלסטית ואסתטי

ד"ר אופק סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטת בן גוריון. את התמחותו בכירורגיה פלסטית ביצע במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים. במסגרת ההתמחות צבר ד"ר אופק ניסיון רב בניתוחים משחזרים ואסתטיים.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:
כל הזכויות שמורות לד"ר אנדרי אופק