הקטנת חזה

חזה גדול אצל נשים עלול להוביל לא רק לאי-נוחות ולפגיעה בדימוי העצמי, אלא גם לבעיות בריאותיות הפוגעות גם באיכות החיים, לרבות כאבי גב, גירויים בעור ועוד. פתרון יעיל למצב זה הוא באמצעות ניתוח הקטנת חזה, הפותר את הבעיות הנלוות לחזה גדול. במאמר זה נפרט את המידע הנחוץ לקראת ניתוח זה, לרבות למי הוא יכול להתאים, כיצד הוא מתבצע, ההחלמה והתוצאות הצפויות.

למי הקטנת חזה יכולה להתאים?

על אף שניתוחי חזה כבר הפכו בעשורים האחרונים לדבר שבשגרה, עדיין מדובר בהליך כירורגי לכל דבר, שכרוך בהכנה לקראתו ובתהליך החלמה. לכן, אם אתן שוקלות לעבור הקטנה, כדאי לוודא שהניתוח אכן רלוונטי לכן. הניתוח עשוי להתאים לכן אם:

  • אתן לא מעשנות (למעשנות – חובה להפסיק לפחות חודש לפני הניתוח וחודש לאחריו).
  • אתן חוות כאבי גב, כתפיים וצוואר באופן קבוע בעקבות כובד החזה.
  • סובלות ממגבלה פיזית ופגיעה בתפקוד היומיומי בשל גודל החזה (למשל בפעילות גופנית כגון ריצה, קפיצה וכדומה).
  • כתפיות החזייה מותירות סימני חריצים בעור הכתפיים שלכן.
  • אתן סובלות מגירויים בעור בשל גודל החזה (בקפל החזה התחתון, בדרך כלל עקב פטרת מקומית שנוצרת עקב הלחות במקום).

אם אתן עדיין לא בטוחות אם הניתוח יתאים לכן, מומלץ להיוועץ במומחה בכירורגיה פלסטית, שיכול לספק לכן מידע ולסייע בהחלטה. לפגישת הייעוץ עם הרופא המנתח ישנה חשיבות רבה, עליה נפרט בסעיף הבא.

הכנה לניתוח הקטנת חזה

חלק בלתי נפרד מההכנה לקראת הניתוח הוא פגישת הייעוץ עם הרופא המנתח, שמטרותיה העיקריות הן לוודא שזוהי ההחלטה הנכונה ביותר עבורכן, ולספק כמה שיותר מידע, כדי שתגיעו כמה שיותר מוכנות לתהליך ותדעו למה לצפות. במהלך הפגישה ייבחן גם המצב הבריאותי, לרבות מחלות רקע, רגישויות, ניתוחים קודמים, תרופות קבועות וכדומה. מעבר לכך, פגישה זו היא הזדמנות לשאול את כל השאלות שעולות בנוגע להליך, לבצע תיאום ציפיות לגבי התוצאה הצפויה, סיכונים אפשריים והסרת חששות שעלו או צפויים לעלות בדרך. חשוב שבתום הפגישה תרגישו בנוח עם ההחלטה שלכן.

כיצד הניתוח מתבצע?

הניתוח נעשה בהרדמה מלאה. ישנן טכניקות שונות לביצוע חתך ניתוחי להקטנת החזה, והבחירה בטכניקה תתבצע על ידי הרופא המנתח, שיביא בחשבון פרמטרים שונים, לרבות העדפות המטופלת, היקף ההקטנה, צורת החזה ועוד. לרוב החתך נעשה סביב העטרה עד לחלקו התחתון של השד, עם חתך רוחבי בקפל התת-שדי. לאחר מכן מוסרת רקמת השד העודפת (כמו גם רקמת שומן ועודפי עור) והחזה עם הפטמה מורמים למיקומם החדש. הקטנת חזה מחייבת כעט תמיד את הרמת הפטמה (לעומת זאת, הרמת חזה אינה מחייבת בהכרח את הקטנתו). בתום הניתוח, הרופא המנתח מוודא שהשדיים סימטריים, כמו גם גובה הפטמות.

תוצאות צפויות והחלמה מיד בתום הניתוח החתכים ייחבשו והחזה ייחבש בתחבושת אלסטית או חזייה תומכת. כמו כן, תוחדר צינורית דקה מתחת לחזה לניקוז הפרשות אל תוך “רימון” סיליקון, אותו צריך לרוקן פעמיים ביממה. הרופא המנתח יספק את כל ההנחיות הנחוצות לתהליך ההחלמה, לרבות הקפדה על לבישת חזיית ספורט, הימנעות משכיבה על הבטן במהלך החודש שלאחר הניתוח ועוד.

התוצאות הצפויות ישתנו ממטופלת למטופלת, אך באופן כללי ניתן להגיד כי יהיה אפשר להתרשם מהמראה החדש תוך מספר שבועות (לאחר שתרד הנפיחות והאדמומיות). את המראה הסופי של החזה החדש ניתן יהיה לראות בצורה הטובה ביותר בין שישה חודשים ועד 12 חודשים לאחר הניתוח.

מעוניינת בפרטים נוספים על הקטנת חזה? לתיאום פגישת ייעוץ עם ד״ר אנדרי אופק, מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית – התקשרי למספר בראש העמוד או לחצי כאן לקריאת חוות דעת מצד למעלה מ-300 מטופלים שונים של ד״ר אופק.

על מה דיברנו עד כה?

שתפו את המאמר:
Facebook
WhatsApp
Email

מוזמנים לשלוח הודעה

ד"ר אנדרי אופק, כירורגיה פלסטית ואסתטי

ד"ר אנדרי אופק, כירורגיה פלסטית ואסתטי

ד"ר אופק סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטת בן גוריון. את התמחותו בכירורגיה פלסטית ביצע במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים. במסגרת ההתמחות צבר ד"ר אופק ניסיון רב בניתוחים משחזרים ואסתטיים.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:
כל הזכויות שמורות לד"ר אנדרי אופק