בחורה עומדת לקבל זריקה מרופאה

אם נסתכל על תחום הרפואה של עד לפני כמה שנים ספורות, נגלה שהיום מוצבות בפנינו הרבה יותר אפשרויות מבעבר. כל מיני טיפולי שחזור כאלו ואחרים, טיפולים אסתטיים שונים ועוד, מאפשרים לנו היום להגיע לכדי תוצאות גופניות שמאפשרות לנו לחיות עם הגוף שלנו בשלום, ולהיות מרוצים לגמרי מהצורה שבה אנחנו נראים. אחד מהטיפולים שניתן לקבל היום הוא טיפול של שחזור פטמה, שניתן לנשים שהשד או השדיים שלהן נכרתו בעקבות מחלה, ומעוניינות לשחזר את מראה השדיים של לפני הכריתה. הנה כל מה שצריך לדעת על שחזור פטמה, ועוד קצת פרטים שחשוב שכולנו נהיה מודעים אליהם.

רקע על שחזור פטמה

לצערנו, היחס של מספר הנשים שיחלו בנקודה מסוימת בחייהן בסרטן השד עומד היום על 1 ל-9. מדובר על יחס גבוה במיוחד, ועל כן נשים רבות מוצאות את עצמן מתמודדות עם המחלה הן בגילאים צעירים יותר והן בגילאים מבוגרים יותר. כחלק מהטיפול במחלה, ובמקרים שבהם הטיפולים החיצוניים כמו הקרנות או טיפולי כימותרפיה שונים, נאלצים גורמי הרפואה המקצועיים להמליץ לאישה על כריתת השד, או על כריתת שני השדיים. מקרים כאלו מותירים את האישה ללא אחד הסממנים הגופניים הבולטים ביותר שלה, ומכאן היא יכולה לבחור האם להחזיר את המצב לקדמותו, על ידי שחזור שד ושחזור פטמה, או להישאר עם המראה החיצוני החדש שלה ולהתרגל אליו.

לקבל את המצב כמו שהוא או לנסות לשנות אותו?

הבחירה האם לגשת לטיפולים כמו שחזור שד או שחזור פטמה או לא היא בחירה אינדיווידואלית לחלוטין. מדובר כאן על הליכים רגשיים וגופניים מורכבים במיוחד, שדורשים לא מעט אומץ וסבלנות, בכל אחת מהדרכים שנבחרת בסופו של דבר.

נשים שבוחרות לא לקבל את המצב החדש כפי שהוא, וניגשות לטיפולים שיאפשרו להן לקבל את המראה החיצוני ה”רגיל” שאליהן הן רגילות ואותו הן אוהבות, יגשו גם לטיפול של שחזור פטמה.

מהו שחזור פטמה?

מבנה השד ומבנה הפטמה הם מבנים קבועים וברורים, שמקנים את צורת השד הסופית והשלמה. היות ובמהלך הכריתה נכרתים גם הפטמה עצמה וגם השד כולו, סדרת הטיפולים והשחזורים המלאה היא זו שיכולה להחזיר את המראה לקדמותו. שחזור פטמה הוא טיפול שבמסגרתו בוחר הרופא המנתח האם לייצר את הפטמה באמצעות קעקוע שלה, או באמצעות השתלת עור.

בזמן שחזור פטמה הרופא המנתח צריך להקפיד על מגוון אלמנטים, כמו הצבע השונה של הפטמה לעומת צבע השד, על צורתה הבולטת יותר של הפטמה ביחד לשד, ועל אלמנטים נוספים שמייחדים את מראהה של הפטמה.

בחירת האופן שבו ייעשה שחזור פטמה

היות ושחזור פטמה יכול להתבצע בשתי דרכים שונות, האחת מהן פשוטה יותר – קעקוע, ואילו השניה מורכבת יותר – השתלת עור, הרופא צריך לקחת בחשבון מספר קריטריונים ספציפיים ואישיים לכל אישה ואישה. בין היתר, הרופא יכול להתחשב בקריטריונים כמו הרקע הרפואי של האישה, הגיל שלה, צלקות ועוד. חשוב לציין ששחזור פטמה בא במטרה להעניק מראה כמה שיותר דומה ואסתטי למראה השד והפטמה המקוריים, ולכן בטרם ביצוע כל פעולה תתבצע היערכות וחשיבה מעמיקה לגבי הדרך הטובה ביותר עבור האישה לעבור שחזור פטמה.

שחזור פטמה בפועל – איך זה עובד?

בטרם יתבצע שחזור פטמה, ייתן הרופא המטפל מגוון הוראות היערכות למטופלת, שעליהן היא תצטרך להקפיד. בין היתר, ייתכן והרופא המטפל יבקש מהמטופלת להפסיק ליטול תרופות מסוימות לקראת הניתוח, לשמור על צום של מספר שעות לקראת הניתוח ועוד.

הניתוח עצמו יתבצע, במרבית המקרים ועל פי החלטתו הסופית של הרופא, על ידי הרדמה מקומית בלבד. לעומת זאת, חלק מהנשים מגיעות עם חששות כבדים לקראת הניתוח ורמות חרדה גבוהות במיוחד, ובמקרים שכאלו או במקרים אחרים יוכל להחליט הרופא גם על החלטה כללית למטופלת. הניתוח עצמו הוא ניתוח קצר ופשוט יחסית, שבמרבית המקרים לא יעלה על בין 30 ל-60 דקות בלבד.

החלמה מניתוח שחזור פטמה

ניתוח שחזור פטמה הוא ניתוח שאליו יצטרף הליך החלמה לא ארוך במיוחד, אך הוא בהחלט ילווה במגוון פעולות שאותן המטופלת תצטרך להקפיד לבצע באופן קבוע ומבוקר. בין היתר, תצטרך המטופלת להקפיד על החלפת התחבושות שישמרו על סטריליות הפטמה החדשה, להקפיד על נטילת אנטיביוטיקה במינון המומלץ על ידי הרופא, וכן להימנע ממגוון פעולות פיזיות שעלולות לגרום לרמות כאבים מוגברות. לאחר כשבועיים או שלושה המטופלת תוכל לחזור לשגרת החיים שלה, וכמובן שבמידה ומתקיימות תופעות לוואי חריגות או כאבים מוגברים ללא כל סיבה ניכרת לעין – יש לפנות לרופא המטפל באופן מידי לקבלת טיפול הולם ואבחון של המצב.

דברים נוספים שחשוב לדעת על שחזור פטמה

שחזור פטמה הוא הליך שכדאי להגיע אליו במוכנות רגשית גבוהה, ומתוך רצון לשמור על שיתוף הפעולה לכל אורך ההליך – משלב ההיערכות אליו ועד סוף שלב ההחלמה. תופעות לוואי כמו צלקות, כאבים, דימומים או זיהומים הן תופעות שעלולות לצוץ לאחר שחזור פטמה, אך אל חשש – אלו תופעות לוואי מתבקשות שמופיעות בקרב מרבית הנשים.

ד”ר אנדרי אופק לניתוח שחזור פטמה

במידה ואת זקוקה לניתוח שחזור פטמה, ד”ר אנדרי אופק נמצא כאן בשבילך. ד”ר אופק שומר על הרגישות הגבוהה שלה נשים זקוקות כל כך לאורך ההליך, מקפיד על יחס אישי, ומתן טיפולים מסורים ומקצועיים ביותר.

על מה דיברנו עד כה?

שתפו את המאמר:
Facebook
WhatsApp
Email

מוזמנים לשלוח הודעה

ד"ר אנדרי אופק, כירורגיה פלסטית ואסתטי

ד"ר אנדרי אופק, כירורגיה פלסטית ואסתטי

ד"ר אופק סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטת בן גוריון. את התמחותו בכירורגיה פלסטית ביצע במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים. במסגרת ההתמחות צבר ד"ר אופק ניסיון רב בניתוחים משחזרים ואסתטיים.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:
כל הזכויות שמורות לד"ר אנדרי אופק