בחורה מחייכת עם ידיים מתחת הסנטר

הפנים שלנו משתנות עם הזמן, אנחנו יכולים לשים לב לזה כשאנחנו מסתכלים בהשתקפות שלנו. אין זה בהכרח אירוע שלילי, שכן הפרשנות היא זו שצובעת את החוויה. ועם זאת, אלו המעוניינים לשנות את מראה הפנים ולנסות להחזיר לו אלמנטים מצעירותו, יכולים לברר על הרמת פנים.

מהי הרמת פנים?

הרמת פנים יכולה להתאים לאנשים שפשוט רוצים לשנות את מראה הפנים שלהם. גם אם הם בסך הכל מרוצים, "ואין להם תלונות", יכול להיות שיש בתוכם משאלה להיראות אחרת. כמו עכשיו, אך "אחרת". הרמת פנים יכולה לכלול טיפול בצניחת לחיים, או זוויות הפה, מיקום מחדש של עור רופף, הידור עור הפנים, צניחה של עור הצוואר, הגדרה מחדש של גבולות הלסת וכן הלאה.

למה מיועדת הרמת פנים?

יש המייחסים לתהליכי ההתבגרות אובדן נפח בעור, בשומן מתחת לעור, בעצמות, ברקמת החיבור, בשרירים וכן הלאה. בקצרה, לתהליכי עיבוד ואיבוד אלו השפעה על המראה החיצוני. עור מהודק, כבר איננו מהודק כשהיה. ועל כן, המראה נראה אחרת משהיה בימים צעירים יותר. יש אנשים שרואים זאת כברכה ומקבלים זאת באהבה, השלמה וקבלה. ויש אנשים שלא מעוניינים לקבל זאת, אולי כי הם חושבים שזה משפיע על היופי הפנימי או הזכאות האמיתית שלהם לאהבה וכבוד בחברה. ואולי יש סיבות אחרות לכך.

מה ההבדל בין הרמת פנים למתיחת פנים?

יש שיגידו שההבדל בין הרמת פנים למתיחת פנים – הוא שמתיחת פנים יכולה להוביל למראה שאינו נראה טבעי כל כך, ואולי גם לצלקות מסוימות. בעוד שתהליך הרמת פנים מדבר על הרמת הרקמות העמוקות ומתיחה שלהן, כמו גם מיקום מחדש של רקמות שומן ורקמות שרירים. כלומר, ישנה שאיפה לשמור על מאפייני הפנים המקוריים.  אם כי יש אנשים שמסתכלים על שני המושגים כאילו היו אותו הדבר ולא עושים ביניהם הבדלה.

האם יש גיל מינימלי לתהליך?

לא צריך להיות מבוגר במיוחד כדי להתעניין בהליך הרמת פנים. וזאת כי מדובר גם בגיל ביולוגי וגם בגישה פסיכולוגית. מצד אחד, הגישה הפסיכולוגית יכולה להשפיע על קבלה עצמית. ועל כן, המניע לעשות הרמת פנים יכול להתחזק ככל שהאדם פחות מעוניין לקבל את עצמו כמו שהוא. ומנגד, גישה פסיכולוגית "שלילית" יכולה להשפיע על המראה החיצוני של עור הפנים. כלומר, גישה חיובית תורמת, לדעתנו, לאור קורן ושמח בעוד שגישה שלילית – איננה. ניתן לבחון זאת כאשר מסתכלים במראה לאחר שמרגישים טוב ולאחר שמרגישים רע ופשוט להתבונן על התנהלותם של התאים.

מהי תפקידה של גישה פסיכולוגית בהרמת פנים?

כך שגישה פסיכולוגית היא אחד המניעים העיקריים להבעת עניין בהליך הרמת פנים. וזאת כי, כאמור, היא יכולה לעודד אדם לחפש תיקון על פני קבלה עצמית. בעוד שגישה בריאה לחיים יכולה להתאפיין בעור בוהק וזוהר. כך או כך, המשמעות היא שאין גיל מינימלי להליך זה. זה מאוד תלוי בגישה הפסיכולוגית, בבחירות תזונתיות, בהרגלים, בסביבה וכן הלאה.

מהי הרמת פנים אצל גברים ונשים?

אם בעבר, היו אלו הנשים שמצאו לנכון להתעניין בהליכי הרמת פנים מסיבותיהן שלהן, כיום רופאים מנתחים מספרים לנו שיש גם גברים המתעניינים בכך. ועדיין, ישנם הבדלים בהליכים הניתוחיים בין המגדרים. לדוגמה, הרמת פנים לגברים לוקחת בחשבון שהעור עבה יותר, שלגברים יותר כלי דם ועל כן יותר פוטנציאל דימום, יותר שיער פנים (יש לכך השלכות על ההליך) וכן הלאה מאפיינים.

אילו שיטות הרמת פנים ישנן?

לכל רופא פלסטיקאי יש את שיטות הטיפול שלו. יש אלו המערבות ביצוע חתך בגבול השיער, ברקות, ובגבול של האוזן. מטרתו של החיתוך היא לאפשר לרופא הפלסטיקאי גישה לרקמות העמוקות. מתוכן, מייצר הרופא הרמה של העור, של הרקמות וכריות השומן ממקום בנקודה גבוהה יותר. כל הליך הרמה יכול להיות אינדיבידואלי.

במסגרת התהליך, אפשר שהרופא יבחר להרים את שרירי המימיקה, להדק את הצוואר ולהסיר את עודפי העור ואף להתאים את עור הפנים כדי שיעטוף את מבנה הפנים וזאת מבלי למתוח. עם השלמת ההליך הכירורגי, תתבצע סגירת הפנים על ידי שימוש בתפרים נמסים. יש רופאים פלסטיקאים הנמנעים מלמקם את החתך בתוך השיער עצמו וזאת כי לדעתם זה מונע את הרמת פאת הלחיים כולה כלפי מעלה, מה שיכול לאפשר מראה שאינו טבעי לדעתם.

מהן הכנות טרם ניתוח הרמת פנים?

כל רופא מתייחס להכנות טרם הניתוח בדרכו שלו. יש המקפידים על התייעצות ופגישות מקדימות שמטרתן ליידע את המטופלים לכל השיקולים והסיכונים כדי שלכל הפחות יוכלו לקבל החלטה מיודעת. במקרים מסוימים, אולי יעדיפו מטופלים להזריק חומרי מילוי שונים על פני ביצוע הליכי הרמת פנים.

האם יש הבדלים בין מפגשי הכנה בין רופאים שונים?

ישנם רופאים ששמים דגש על הסברת התהליך לעומקו ויתשאלו היטב את המטופלים שלהם לגבי הציפיות התוצאות הרצויות, המצב הרפואי וכל מה שעולה על הדעת ויכול להתאים לשיח. במסגרת ההליך ההכנתי, הרופא הפלסטיקאי יכול לבחור להעריך את המצב הבריאותי, לבחון ולמדוד אלמנטים מסוימים בפנים ולשקול איזה סוג טיפול יכול להתאים. כמו גם לספק מענה על שאלות.

אילו תנאים מקדימים יש עבור הרמת פנים?

ישנם תנאים מקדימים ודגשים באשר להליכי הרמת פנים. לדוגמה, ניתן לבצע פייס ליפט רק בהינתן הגעה למשקל יציב. מי שנמצא במשקל לא יציב, יכול לדחות דיאטות מיוחדות שונות עד לאחר הניתוח. וזאת כי רופאים פלסטיקאים מסוימים חושבים שירידה במשקל לאחר הניתוח יכולה להוביל לביטול השפעות הניתוח.

מה גם, שקיימת בקשה, שלא נאמר דרישה, להימנע מאי אילו תרופות המכילות אספירין ברכיביהן. ולהימנע מלקיחת תרופות נגד כאבים אלא אם כן התקבל אישור. נכון הדבר גם לתוספי מזון ושלל תרופות שונות (עדיף להתייעץ עם הרופא הפלסטיקאי כדי לוודא). מעבר לכך, ישנה בקשה להפסקת עישון מוחלטת (הכוללת גם סיגריות אלקטרוניות) כשבועיים טרם מועד הניתוח ועד שבועיים לאחריו.

כמה זמן נמשכת הרמת פנים?

הרמת פנים יכולה להימשך כשעתיים עד ארבע שעות, ובמקרים מסוימים גם יותר מכך. זה נשען על מורכבות הניתוח ובמספר הפעולות המתרחשות במהלך הניתוח עצמו. לדוגמה, יש מקרים בהם הניתוח מבוצע בשילוב של ניתוחים והליכים כירורגיים אחרים. הניתוח עצמו נעשה במקרים רבים בהרדמה כללית ועם זאת ישנם מקרים שניתן לבצע אותו גם עם הרדמה מקומית שיש בה מן הטשטוש. לאחר השלמת הניתוח ניתן להישאר לאשפוז, לילה אחד, להשגחה. ביום שלמחרת הרופא הפלסטיקאי יכול לבחור להוציא את הנקזים כשלאחר מכן המטופל יוזמן לחזור לביתו.

מה לגבי תקופת התאוששות?

יש שיגידו שהניתוח עצמו לא נחשב כואב במיוחד. אלא אולי משאיר תחושה של לחץ או מתח בפנים. ייתכן שיופיעו סימני נפיחות וסימנים כחולים. תקופת ההתאוששות יכולה להימשך כשבוע עד שבוע וחצי לאחר מועד הניתוח. אין צורך לשכב במיטה, למעשה, יש שיגידו שניתן לקום ממנה עוד ביום הניתוח. ועם זאת יש בקשה להגביה את הראש ולהימנע מפעילות מאומצות למסך מספר שבועות (שבועיים עד שלושה), כדי לתמוך בתהליך ההחלמה. ניתן לדבר עם הרופא הפלסטיקאי כדי לקבל את התמונה המלאה והמקצועית לנושא ההחלמה.

על מה דיברנו עד כה?

ד"ר אנדרי אופק, כירורגיה פלסטית ואסתטי

ד"ר אנדרי אופק, כירורגיה פלסטית ואסתטי

ד"ר אופק סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטת בן גוריון. את התמחותו בכירורגיה פלסטית ביצע במרכז הרפואי הדסה עין כרם בירושלים. במסגרת ההתמחות צבר ד"ר אופק ניסיון רב בניתוחים משחזרים ואסתטיים.

שתפו את המאמר:
Facebook
WhatsApp
Email

מוזמנים לשלוח הודעה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:
כל הזכויות שמורות לד"ר אנדרי אופק
דילוג לתוכן