מלנומה היא אחד מסוגי סרטני העור המסוכנים ביותר. המלנומה גורמת לחלוקת תאים מלנוציטריים בצורה בלתי מבוקרת, וכך נוצר הגידול הסרטני.

סרטן המלנומה הינו מסוכן כאשר מאובחן בשלב מתקדם, ושיעור ההישרדות נקבע בעיקר על ידי העומק במ”מ אליו הגיע הגידול עד שנכרת בניתוח (מדד “Breslow”). אחד מהגורמים להופעת המלנומה הינו חשיפה בלתי זהירה לשמש, והסיכון להתפתחות המחלה גדול יותר אצל אנשים בעלי גוון שיער, עור ועיניים בהירים לעומת אלו עם גוון כהה (אך גם בעלי גוון עור כהה עלולים לחלות, ולכן צריכים גם הם להיזהר מחשיפה לא זהירה לשמש).

רוב גידולי המלנומה מופיעים לראשונה על גבי העור, עובדה המאפשרת אבחון וטיפול מהירים ויעילים כאשר מקפידים להיבדק באופן תקופתי (כל 6-12 חודשים) על ידי כירורג פלסטי או רופא עור.

זיהוי ראשוני של מלנומה

כמו ברוב מקרי הסרטן, גם כאן חשוב מאד לזהות את הגידול בשלב מוקדם ככל האפשר. כיוון שהגידול מופיע בדרך כלל על העור בצורת שומה, ניתן בדרך כלל להבחין בו, ואם פונים לרופא ללא דיחוי, סיכויי ההחלמה גבוהים. במידה ומחכים עם הפניה לרופא, עלול הנגע להעמיק ולהקטין את סיכויי ההחלמה, כמו גם להפוך את ניתוח הכריתה והשחזור מפשוט יחסית, למורכב יותר.

יש להכיר את הסימנים המחשידים למלנומה ולפנות לרופא מומחה אם אלו מופיעים:

גודל

שומה שקוטרה עולה על 5 מ”מ חשודה יותר משומה שקוטרה קטן יותר, ומצריכה בדיקה ומעקב על ידי רופא.

סימטריה

שומה שאינה סימטרית יכולה להעיד על גידול, ולכן דורשת בדיקה רפואית.

גוון

שומות עם יותר מגוון אחד (הגוון יכול להיות שחור, אדמדם, ורדרד, לבן ואפילו כחלחל) יכולות להצביע על ממאירות ולכן צריכות להיבדק על ידי כירורג פלסטי או רופא עור.

גבול

שומות בעלות גבולות שאינם סדירים עלולות להצביע על גידול, ולכן יש להגיע לבדיקה על ידי רופא.

שינוי על ציר הזמן

כל נגע עורי המשתנה במהירות (גדל, משנה צבע, מדמם, מגרד) הינו נגע חשוד המחייב בדיקת רופא בהקדם האפשרי.

למי פונים כשישנו חשד למלנומה

בכל הופעת נגע עורי חשוד יש לפנות מיד לבדיקת כירורג פלסטי או רופא עור. הרופא יבדוק את הנגע ויחליט האם יש צורך בהסרה כירורגית (מבוצעת בדרך כלל על ידי כירורג פלסטי) ושליחת הדגימה לבדיקה פתולוגית.
לא כדאי להתעכב בהגעה לבדיקת רופא – משום שעיכוב באבחנה ובטיפול עלולים להקטין את הסיכויים להחלמה.

מאמרים באותו נושא:

בחורה מגרדת לעצה בעורף בגלל נגעים עוריים
הסרת שומות ונגעים

אבחון וטיפול בנגעים עוריים

עם השנים העור מזדקן ולצד פגיעה בגמישות ובחוזקו עלולים להתפתח נגעים עוריים שפירים וממאירים. התפתחו טכנולוגיות ושיטות מתקדמות לאבחון וטיפול בנגעים עוריים, בפגמי עור, כמו

קרא עוד »
בחורה מקבלת טיפול נגד צלקות
הסרת שומות ונגעים

המדריך המלא לטיפול בצלקות

צלקות בעור יכולות להיגרם ממגוון רב של סיבות ביניהן: כוויות, ניתוח, חתך, פצעון שלא הצלחנו להתאפק והיינו חייבים לפוצץ אותו ועוד. הזמן מצליח לרפא את

קרא עוד »
כל הזכויות שמורות לד"ר אנדרי אופק